Napoje słodzone są związane z problemami wagi u maluchów

0
380
sugar drinks image
Rate this post

Wniosek z tego badania dla praktykantów i rodziców to być czujnym wobec spożycia napojów słodzonych przez dziecko.

PONIEDZIAŁEK,  5 sierpnia 2013 (MedPage Today)

Badanie wykazało, żę przedszkolaki które spożywają napoje słodzone byli bardziej narażone na przybranie na wadze i otyłość w porównaniu do tych którzy ich nie spożywają.

Wśród dzieci w wieku 4 i 5 lat zwiększone spożycie napojów słodzonych jest związane z wyższym wskaźnikiem indeksu masy ciałą, podczas gdy większe prawdopodobieństwo otyłości występowało w wieku 5 lat, według Marka DeBoera, MD i kolegów z Wydziału Pediatrii w University of Virginia w Charlottesville.

Chociaż związek z otyłością nie był zaobserwowany u dwulatków, ci, którzy spożywali napoje słodzone mieli większy wzrost wskaźnika BMI w ciągu następnych 2 lat w porównaniu do tych którzy pili rzadziej lub wcale, stwierdzono w czasopiśmie „Pediatrics”.

Wniosek z tego badania dla praktykantów i rodziców to być czujnym wobec spożycia napojów słodzonych przez dziecko, zaznaczył Keith Ayoob, Ed.D, RD z Albert Einstein College of Medicine w Nowym Jorku. „To było niepokojące dla mnie jako dietetyka pediatrycznego, że dzieci dostają te napoje w tak młodym wieku”, powiedział on MedPage Today, dodając, że dzieci nie powinne spożywać tak wiele pustych kalorii.

„To jest niedopuszczalne, i trzeba przyznać, że rodzice nie dokonują mądrego wyboru napojów które dają dzieciom. Musimy edukować i motywować rodziców, aby dokonywali lepszego wyboru”, dodał Ayoob. W zeszłym tygodniu, Wydział Apelacyjny Sądu Najwyższego w stanie Nowy Jork podtrzymał decyzję sądu niższej instancji nakazującej zawieszenie wydanego przez New York City Board of Health zakazu dużych słodkich napojów w restauracjach fast food.

sugar drink 1

Napoje słodzone zostały związane z kilkoma problemami zdrowotnymi, takimi jak wysokie ryzyko otyłości genetycznej i nadwaga u dorosłych, ale jest mało badań  które oceniają ryzyko napojów gazowanych i napojów sportowych dla dzieci młodszych.

DeBoer i koledzy ocenili wpływ napojów słodzonych na wskaźnik BMI u 9,600 dzieci w wieku 9 miesięcy, 2 lat, 4 lat i 5 lat w ramach Early Childhood Longitudinal Survey — Birth Cohort, czyli badania populacji dzieci w USA urodzonych w 2001 roku.

Rodzice odpowiadali na pytania o spożyciu napojów w wieku 2, 4 i 5 lat. Napoje słodzone były zdefiniowane jako napój gazowy, napój sportowy i napoje owocowe  które nie były 100-procentowymi sokami owocowymi. Uwzględniono też porę spożycia napojów, np. podczas posiłków czy z przekąskami, jak również częstotliwość ich spożycia.

Badacze ocenili wzrost i wagę, które były przeliczone w percentyle płciowe i wiekowe, oraz w z-score. Ogólnie, „było duże występowanie nadwagi i otyłości w badanej populacji,” stwierdzili autorzy, przy czym 15,1 procent dwulatków były skategoryzowane jako otyłe i z nadwagą. Nieco ponad 16 procent 4- i 5-latków byli ocenione jako mające nadwagę.

Znaleźli, że „względnie niska” proporcja dwulatków piła napoje słodzone, ale odsetek dzieci, którzy dostały jedną porcję lub mniej (8 uncji) dziennie wzrastał w miarę dorosłości — 9.3 procent w wieku 2 lat, 13 procent w wieku 4 lat i 11.6 procent w wieku 5 lat.

W wieku 4 i 5 lat, czarnoskóre i latynoskie dzieci przyznały się do regularnego spożycia, jak również dzieci o niższym statusie społeczno-gospodarczym. Spożycie napojów słodzonych nie zostało związane z otyłością w wieku 2 lat, ale było związane z nadwagą w 2 z 3 wielozmianowych modeli regresji logistycznej w wieku 4 lat, otyłość w jednym modelu w wieku 4 lat, nadwaga w nieskorygowanym modelu w wieku 5 lat i otyłość we wszystkich modelach w wieku 5 lat  w porównaniu do osób które spożywały takie napoje rzadko albo wcale.

Ci którzy spożywali więcej niż jedna porcja dziennie mieli większy wzrost  BMI z-scores w wieku od 2 do 4 lat na tle grupy niepijącej, podczas gdy ci któzy pili często w wieku od 4 do 5 lat „mieli podobną zmianę BMI z-score … w porównaniu z osobami które spożywały takie napoje rzadko albo wcale.” Naukowcy również stwierdzili, że w każdym wieku duży odsetek dzieci które spożywały co najmniej jedną porcję napoju słodzonego miały matkę, która miała nadwagę lub otyłość.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ